O nás

Written by zdenda

Po mém příchodu do Krkonoš v roce 1996 na horskou chatu Jitřenka v Peci pod Sněžkou jsem postupem času začal více objevovat regionální gastronomii. Sbíraní zkušeností se mohlo naplno projevit po mém přestupu vzhůru na hřebeny na Chalupu na Rozcestí(Bufet) www.chalupanarozcesti.cz v roce 2010.

Vycházím ze základních surovin, které k horám neodmyslitelně patří jakou jsou houby, brambory, zelí, luštěniny, borůvky. Hodně čerpám inspiraci z posbíraných receptů v knize Jiřího Marholda a od lidí v Krkonoších, kteří ještě pamatují staré časy.

A právě na borůvky jsem se více zaměřil na jako opravdovou lokální surovinu.

Již na Jitřence jsem začal “přiznávám” trochu z lenosti plnit jen jeden, ale za to obrovský borůvkový knedlík s tvarohovým přelivem, který, troufám si tvrdit, má velký úspěch dodnes. Pečení koláčů nejen z borůvek jsem záhy přenechal manželce, musel jsem uznat jako kuchař, že je má chutnější. Probíhají i různé experimenty vaření jako kuře na borůvkách a podobně, s větším či menším úspěchem. Z borůvek vařím také domácí limonádu.

Začali jsme borůvky macerovat v ovocných destilátech. Po letech testování jsme se rozhodli vstoupit na trh s vlastním produktem. S majitelem Chalupy na Rozcestí, jsme  založili společnost  KRKONOŠSKÁ BORŮVKA, aby jsme mohli návštěvníkům naší chalupy,  a nejen jim, poskytnout vlastní originální likér.

Jelikož jsme ekologicky smýšlející lidé, (prosím neplést s ekologickými aktivisty) žijící a pracující v nejvyšších partiích Krkonoš, respektujeme nařízení. Borůvky tudíž nepocházejí ze zakázaných lokalit sběru a jsou sbírány šetrným způsobem.

Zdeněk Nikl

 

Rychnovský lihovar

Written by zdenda

Na výrobu jsme přizvali dlouholetého partnera Rychnovský pivovar a lihovar  www.pivovarrychnov.cz , se kterým úzce spolupracujeme již delší dobu na Chalupě na Rozcestí. Je vyhlášený nejen svým pivem, ale také kvalitními lihovinami, které sbírají na soutěžích ocenění.

Etikety

Written by zdenda

Etikety na lahve nám nakreslila Anna Plešmídová www.plesmidova.cz akademická malířka, pro kterou jsou Krkonoše srdeční zálěžitost a to nejen, že zde ráda maluje v plenéru.